نرم افزار های حوزه مدیریت

MIS چیست؟

چنانکه می دانیم، تصمیم گیری صحیح مستلزم ارزیابی عملکرد دقیق و ارزیابی عملکرد دقیق مستلزم در اختیار داشتن آنلاین و آسان آمار و اطلاعات مدیریتی شفاف و بی واسطه از شرکت است. در شرایط موجود آمار و اطلاعات مورد نیاز مدیران در سطح نرم افزاری و سخت افزاری شرکت توزیع شده است. نرم افزارهای جزیره ای به سـادگی امکــان تجمیع اطلاعات و استخراج آمـار را فرآهـم نمی آورند و به همین دلیل در اکثر مواقع وظیفه تجمیع اطلاعات و تحلیل آمار بر عهده تیم آمار و اطلاعات شرکت ها است نظام یکپارچه اطلاعات و آمار مدیریت  (MIS) با اتصال پایدار به تمامی منابع اطلاعاتی شرکت، تمامی آمار و اطلاعات مورد نیاز را به منظور ارزیابی عملکرد دقیق و تصمیم گیری صحیح در اختیار مدیران شرکت قرار می دهد.

MIS مخفف عبارت Management Information System و به معنای سیستم اطلاعات مدیریت (BI) است.

 

MIS چگونه کار می کند؟

معیار به تمامی سیستم های نرم افزاری و بانک های اطلاعاتی (TPSها) بخش های مختلف موجود در سازمان شما متصل شده، داده های مورد نیاز را از سیستم های مذکور واکشی و در بانک اطلاعات خود ذخیره می نماید. سپس با استفاده از ابزارهای پرس و جـو ساز و گزارش سـاز، تمامی گزارشـات مدیریتی بواسطه تحلیـل و تعـریف پـرس و جوها در سامانه پیاده سازی می شود. در ادامه چارت ها و نمودارهای مورد نیاز مدیران در بخش داشبورد مدیریت، تعریف و پیاده سازی خواهد شد. اکنون شما می توانید کل عملکرد مجموعه خود را با یک نگاه به داشبورد مدیریت وضعیت موجود را رصد و در طول و عمق آمار و اطلاعات موجود حرکت کنید؛ پیش بینی های صورت گرفته در سامانه را به آسانی مشاهده و استفاده نمائید. با استفاده از MIS شما می توانید در کوتاه ترین زمان ممکن و بدون واسطه به پاسخ تمامی سوالات حال و آینده خود دسترسی داشته، عملکرد تمامی بخش ها و منابع انسانی خود را ارزیابی و بر اساس پیش بین های موجود بهترین تصمیم را بگیرید.

کوتاه شده عبارت Management Information System و معادل فارسی آن سیستم اطلاعات مدیریت است. MIS به سیستمی کامپیوتری گفته می‌شود که برای مدیران ابزارهایی جهت سازماندهی، ارزیابی و مدیریت واحدها در سازمان فراهم می‌کند . این مفهوم ممکن است دربردارنده عبارات سیستم‌های پردازش تراکنش، سیستم‌های تصمیم‌یار، سیستم‌های خبره و سیستم‌های اطلاعات مدیریت اجرایی باشد. بنابراین ممکن است گاهی با مفاهیم دیگری مانند انفورماتیک، سیستم اطلاعاتی، فناوری اطلاعات همپوشانی داشته باشد.

 

مدیران سیستم‌ اطلاعات مدیریت

نقش مدیران MIS تمرکز بر اطلاعات سازمانی و سیستم‌های فناوری است. مدیران MIS بعضا مسائل کسب‌وکار را تحلیل می‌کنند و سپس برنامه‌های کاربردی را طراحی و نگهداری می‌کنند تا مشکلات سازمانی را حل و فصل کنند. در شرکت‌ها و سازمان‌های بزرگ واحدی که مسئول سیستم‌های اطلاعات مدیریت است گاهی واحد MIS نامیده می‌شود، نام‌های دیگر این واحد، سیستم‌های سازمانی (IS) و فناوری اطلاعات (IT) است.

مزیت‌های سیستم اطلاعات مدیریت

 

بعضی از فواید به کارگیری MIS را به شرح زیر است:

  • رکت‌ها قادر خواهند بود نقاط ضعف و قدرت خود را با گزارش‌های درآمد، عملکرد کارکنان و … شناسایی کنند و فرآیندهای تجاری خود را بهبود دهند.
  • تصویری کلی و کامل از شرکت بدست بیاورند
  • از MIS به عنوان ابزار ارتباطاتی و برنامه‌ریزی استفاده کنند
  • با در دسترس بودن داده‌های مشتری و بازخورد آن شرکت می‌تواند فرآیندهای تجاری خود را با نیازهای مشتریان همراستا کند. مدیریت موثر داده‌های مشتری به سازمان در انجام درست بازاریابی مستقیم و فعالیت‌های تشویقی کمک کند.
  • سیستم‌های MIS به شرکت‌ها در بدست آوردن مزیت رقابتی کمک می‌کنند.